Якщо ви вже впевнені, що продовжите навчання у Франції з наступного навчального року, ця стаття допоможе визначити всі необхідні кроки, які слід виконати заздалегідь, щоб добре підготуватися до прибуття у Францію.
ПЕРЕД ВІД'ЇЗДОМ
1. Знайти житло
Перед від'їздом до Франції якомога раніше починайте шукати житло. Деякі формальності можна виконати дистанційно. Якщо ви плануєте шукати житло після прибуття, варто заздалегідь забронювати тимчасове місце проживання, адже підтвердження наявного житла є одним із документів, яке слід надати для оформлення студентської візи.
https://www.ukraine.campusfrance.org/zhytlo-dlya-studentiv-u-frantsiyi
2. Студентська віза
https://www.ukraine.campusfrance.org/studentska-viza-osnovna-informatsiya
3. Оплата внеску за студентське життя та кампус (CVEC)
Розмір внеску становить 103 євро на рік. Ви можете оплатити його онлайн на сайті cvec.etudiant.gouv.fr або готівкою у поштовому відділенні після прибуття у Францію.
📌 Порада: Збережіть отриману після оплати квитанцію – її попросять під час реєстрації у вашому навчальному закладі.
Цей внесок надходить до CROUS і спрямовується на соціальну, медичну, культурну та спортивну підтримку студентів, а також на фінансування профілактичних заходів у сфері здоров’я.
Обов’язок сплати CVEC поширюється на всіх студентів, за винятком:
- отримувачів соціальних стипендій (CROUS або регіональних);
- біженців або осіб, що мають додатковий захист;
- заявників на притулок, які мають право перебування у Франції.
Навіть звільнені від оплати студенти повинні зареєструватися на сайті cvec.etudiant.gouv.fr для отримання квитанції про звільнення, необхідної для реєстрації у навчальному закладі.
📌 Важливо: Студенти BTS (Brevet de Technicien Supérieur) не сплачують CVEC, оскільки навчаються в ліцеях, а не у вищих навчальних закладах. Вони не зобов’язані реєструватися на сайті CVEC.
4. Гарант для страхування вашого житла
Дуже часто власники помешкань вимагають цього при оформленні договору оренди. Залежно від вашого вибору, це може бути знайома людина з французьким громадянством або організація.
Якщо вам менше 30 років: Visale https://www.visale.fr
Якщо вам більше 30: Garant Me https://garantme.fr/en
5. Фінанси
Продумайте свій бюджет і перевірте, чи ваша банківська картка дозволить знімати кошти у Франції. Якщо ні, підготуйте готівку. Після прибуття ви зможете відкрити рахунок у французькому банку.
6. Для студентів з обмеженими можливостями
Не соромтеся повідомити свій вищий навчальний заклад про свою інвалідність, щоб отримати персоналізовану та адаптовану підтримку під час навчання
https://www.etudiant.gouv.fr/fr/etudiants-en-situation-de-handicap-votre-vie-decampus-1321
ПІСЛЯ ПРИБУТТЯ
1. Реєстрація у вашому навчальному закладі
Зверніться до міжнародного відділу вашого університету, щоб отримати всю необхідну інформацію. Потім відвідайте відділ реєстрації, щоб завершити реєстрацію, сплатити навчальні внески та отримати студентську картку.
2. Валідація довгострокової студентської візи – VLS-TS
Перейдіть на веб-сайт ANEF, щоб валідувати свою студентську візу, як тільки ви прибудете до Франції
https://administration-etrangers-en-france.interieur.gouv.fr/particuliers/#/
3. Відкриття банківського рахунку
Для відкриття рахунку у французькому банку вам знадобиться підтвердження місця проживання. Якщо у вас ще немає постійного житла, ви можете тимчасово використовувати адресу міжнародного відділу університету. Також необхідно надати документ, що посвідчує особу, та довідку про зарахування (або студентський квиток).
📌 Порада: Порівняйте пропозиції різних банків онлайн. Деякі банки мають спеціальні пропозиції для студентів. Відкривши рахунок, ви отримаєте банківську картку, чекову книжку та RIB (банківські реквізити), які знадобляться для повернення коштів за медичні послуги, оплати рахунків тощо.
https://www.ukraine.campusfrance.org/vidkryty-bankivskyy-rakhunok
4. Реєстрація у системі соціального страхування
Реєстрація у французькій службі соціального страхування є обов’язковою та дає змогу отримати вигоду покриття частини ваших витрат на оздоровлення.
https://www.ukraine.campusfrance.org/strahuvanna
5.Страхування житла
Страхування житла є обов'язковим для страхування вашого житла та ваших речей у разі інциденту
https://www.etudiant.gouv.fr/fr/assurer-son-logement-1660
У перший місяць
✅ Завітайте у навчальну частину вашого факультету, щоб отримати розклад занять.
✅ Переконайтеся, що ваша студентська картка дає доступ до бібліотеки.
✅ Відвідайте офіс CROUS, щоб отримати картку для оплати в університетській їдальні (Resto U) або активувати Pass Culture, який надає безліч переваг.
✅ Візьміть участь у тижні інтеграції або ознайомчому вікенді, якщо ваш заклад їх організовує – це чудова нагода познайомитися з іншими студентами та покращити французьку.
✅ Долучіться до студентських асоціацій, щоб бути в курсі подій та заходів протягом року.